JARDI DĀRZI    RUDENS DARBI AUGĻU DĀRZĀ
JARDI padomi rudens darbos augļu un ogu dārzā

RUDENS DARBI AUGĻU DĀRZĀ

Kad augļu un ogu raža jau novākta un vitamīni ieziemoti garajam miera periodam, varam ķerties pie rudens darbiem pagalmā. Lai arī nākamsezon Tavs dārzs būtu dāsns, šis ir īstais laiks, lai veiktu augļu koku un ogulāju apkopšanas darbus. Noteikti aplūko lapas un novāc visas, kuras skārusi kāda slimība, lai ierobežotu tās izplatību. Uzklāj mulču ap kokiem, lai saglabātu mitrumu augsnē un izolētu saknes no ziemas aukstuma.

Ābele un rudens darbi augļu dārzā

AUGĻU KOKU VAINAGU FORMĒŠANA

Mērķis ir simetrisks vainags, kas ir pietiekami atvērts, lai saules gaisma vienmērīgi sasniegtu visus augļus. Visbiežāk izmanto kausa vai piramīdas formas vainaga struktūru, atkarībā no koku veida. Veido tā, lai vainaga augšpuse neveidojas par “cepuri” vai “lietussargu”. Apdomā, cik strauju pieaugumu attiecīgajam kokam vēlies. Šobrīd – rudenī zarus griež, lai jaunais pieaugums būtu lēnāks; pavasarī – lai pieaugums būtu straujāks. Ja koks ir jauns, koncentrējies uz vainaga veidošanu jau agrīnā stadijā, lai nodrošinātu stipru skeletu un zaru struktūru. Izvēlies 3-5 galvenos zarus, kas veidos vainagu, un regulāri veic atzarošanu, lai veicinātu simetrisku attīstību.

Daži tips&tricks, kas noderēs procesā:

  • 80cm – 100cm augstumā stumbram jābūt bez zariem (izņēmums ir ķirši).
  • Laicīgi nepieciešams likvidēt potcelma atvases.
  • Var atstāt ūdenszarus (spēcīgi, jauni dzinumi), lai atjaunotu vainagu. Liekos zarus vasaras otrā pusē izlauž.
  • Jānovāc visi sapuvušie augļi (gan no zemes, gan tie, kas palikuši zaros).
  • Augļu koku stumbru kaļķošanu veic ziemā (parasti februārī), lai pasargātu mizu no plaisāšanas pie lielākām temperatūras svārstībām.
SVARĪGI! Rudenī stādītos jaunos kociņus apgriež tikai pavasarī.

Augļu koku formēšana rudenī

OGU KRŪMU VAINAGU FORMĒŠANA (UPENES, JĀŅOGAS, ĒRKŠĶOGAS)

Rudenī ogu krūmu vainaga veidošana ir svarīgs darbs, lai nodrošinātu veselīgu augšanu un labu ražu nākamajā gadā. Izmanto tīrus, asus instrumentus, lai izdarītu precīzus griezumus tieši virs pumpura, kas aug uz āru, nevis uz iekšpusi. Tas palīdzēs nodrošināt, ka jaunie dzinumi izaugs pareizā virzienā un nepārslogos krūma centru. Šeit ir daži galvenie soļi, kā veidot upeņu, jāņogu un ērkšķogu krūmu vainagus:

1. Veco zaru izgriešana
  • Upenes un jāņogas: Nogriez vecākos zarus (4+ gadi), jo tie vairs nedos labu ražu. Atstāj jaunākos, dzīvotspējīgākos zarus, kas nākamajā gadā dos lielāku ogu daudzumu. Noteikti izgriez arī slimus un bojātus zarus.
  • Ērkšķogas: Noņem vecākos zarus (8+ gadi) un zarus, kas ir pārāk tuvu zemei vai saauguši krūma centrā. Tas uzlabos gaisa cirkulāciju un samazinās sēnīšu slimību risku.
2. Pārmērīga sazarojuma noņemšana
  • Krūmiem mēdz augt daudz jauno dzinumu, kas bieži vien veido blīvumu un samazina ražību. Izgriez daļu no tiem, īpaši zarus, kas aug iekšpusē un aizēno krūmu centru. Atstāj stiprākos un veselīgākos dzinumus, lai uzlabotu gaismas piekļuvi visam krūmam. Atstāj vidēji ap 10 – 15 ražojošus zarus, lai nodrošinātu dāsnu ražu.
3. Formas saglabāšana
  • Upenes un jāņogas: Izveido krūmu tā, lai tas būtu ar atvērtu centru, līdzīgi kā bļoda. Tas uzlabos gaisa cirkulāciju un ļaus gaismai labāk sasniegt visus zarus.
  • Ērkšķogas: Saglabā kompaktu formu, bet izvairies no pārāk blīva sazarojuma. Zariem vajadzētu būt vienmērīgi sadalītiem ap krūma centru.

Upenes un rudens darbi ogu dārzā

AUGU SLIMĪBU PROFILAKSE

Karbamīds

Kamēr vēl laiks pieturās silts, var apstrādāt augļu kokus un ogu krūmus ar karbamīdu (500g uz 10l ūdens) – apsmidzina gan koku, gan visu perimetru zem koka. Rudenī nokritušās lapas bieži satur slimību izraisītājus, piemēram, ābeļu kraupi un citu sēnīšu infekciju sporas. Izsmidzinot kritušās lapas ar karbamīda šķīdumu (5–7% koncentrācija), var samazināt sēnīšu izplatīšanos, jo karbamīds veicina ātrāku lapu sadalīšanos un mazina slimību izplatīšanās iespējas. Šo procedūru veic pirms lapu izvešanas vai iestrādes augsnē.

Dzelzs sulfāts

Rudenī, pēc lapu nobiršanas, dzelzs sulfātu var izmantot kā profilaktisku līdzekli, lai apstrādātu augus un augsni. Tas samazina risku, ka kaitēkļi un slimību izraisītāji pārziemos uz koku stumbriem vai augsnē. Ja uz augļu koku stumbriem ir daudz ķērpji, tad tos var saudzīgi noberzt ar birsti un pēc tam miglot ar dzelzs sulfātu, pagatavojot šķīdumu 300-500g uz 10l ūdens. Ķērpji paši par sevi nav kaitīgi, bet tie rada labvēlīgu vidi slimību un kaitēkļu pārziemošanai.

Rudens dārza darbi JARDI

Lai raiti sokas rudens darbi un nākamā sezona pārsteidz ar dāsnu ražu!

JARDI

SIA "JARDI", Reģ.Nr. 52103105721, ir noslēgts līgums ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) Nr. SKV-L-2023/17 par atbalsta saņemšanu komersantiem saskaņā ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektu „Starptautiskās konkurētspējas veicināšana”
SIA "JARDI", Reg. No. 52103105721, has concluded agreement with the Investment and Development Agency of Latvia (LIAA) no. SKV-L-2023/17 about receiving support for merchants under the European Regional Development Fund project "Promoting International Competitiveness"